خبرهای خوبی از ایران‌ خودرو در راه است

منابع ارزی کشور باید صرف توسعه تایرسازان ایرانی شود نه چینی‌ها!
2 سپتامبر 2019
درخواست تولیدکنندگان برای آزادسازی واردات خودرو به‌سه شرط
2 سپتامبر 2019

تغییر و تحول در ایران‌خودرو موضوع مهم این روزهای صنعت خودرو در کشور است. حضور فردی در گروه صنعتی ایران‌خودرو که سابقه معاونت در وزارت صمت را داشته و البته پیگیر داخلی‌سازی و تعمیق ساخت داخل خودرو بوده است، می‌تواند زمینه‌ساز تغییراتی بزرگ باشد. آشنایی فرشاد مقیمی با وزارت صمت و نهادهای مختلف مرتبط با صنعت خودرو یکی از امتیازاتی است که مدیرعامل جدید ایران‌خودرو از آن بهره‌مند است.

مقیمی در نخستین فعالیت خود به عنوان مدیرعامل، «ستاد تعمیق ساخت داخل» را تشکیل داد، اقدامی که نشان از توجه ویژه به نحوه ارتباط با قطعه‌سازان دارد. همچنین تشکیل جلسات و هم‌اندیشی با قطعه‌سازان از راهبردهای اصلی او برای حل مشکل صنعت خودرو اعلام شده است. در همین زمینه با حسن وفادار ینگجه، نایب‌رئیس هیات‎مدیره ایران‌خودرو به گفت‌وگو پرداختیم. وی معتقد است انتخاب فرشاد مقیمی به‌عنوان مدیرعامل ایران‌خودرو انتخاب صحیحی است. چراکه مقیمی به‎خوبی مشکلات داخلی و بیرونی خودروسازان را می‌شناسد.

 طی هفته‌ اخیر شاهد تحولات بزرگی در شرکت ایران‌خودرو بوده‌ایم و آقای مقیمی پس از معاونت صنایع وزارت صمت به ایران‎خودرو آمد. ارزیابی شما از این تغییر و تحولات چیست؟

پیش از هر صحبتی باید بگویم این انتخاب، انتخاب بسیار به‌‎جایی بود. چرا که به‎طور کلی مشکلات بسیاری در خودروسازی‌های کشور وجود دارد. برخی از این مشکلات در داخل و برخی بیرون از خودروسازی‌ها وجود دارد و به‎اصطلاح شرایط بیرونی است. آقای مقیمی که درحال‎حاضر مدیرعامل ایران‌خودرو هستند، با هر دو گروه از مشکلات این صنعت آشنایی دارند، یعنی هم  مشکلات درون و هم مشکلات بیرون خودروسازی‌ها را به‎خوبی می‌شناسند. این شاخصه بسیار کمک‎کننده خواهد بود.

 چه مشکلاتی در این خصوص وجود دارد؟

موضوعات داخل شرکت بیشتر به مسائل تولیدی، هماهنگی سازمان‌های داخل شرکت و همچنین تامین و تدارک و تامین مالی و مسائل این‎چنینی در شرکت‌های خودروسازی برمی‎گردد. آقای مقیمی به‎راحتی می‌توانند این مسائل را مدیریت کنند. 

در همین چند روز اخیر هم نشان داده‌اند به قول معروف این‎کاره هستند. شرایط و مسائل بیرون از خودروسازی هم به تحریم‌ها برمی‎گردد و همچنین به سیاست‌گذاری‌ها و مذاکراتی که با بانک‌ها، گمرک و… وجود دارد. یعنی عواملی که چه به لحاظ کمی و چه از نظر کیفی بر بحث تولید تاثیرگذار هستند. اما ایشان باتوجه به ارتباطاتی که دارند، می‌توانند این بخش را هم جلو ببرند.

در گام نخست آقای مقیمی در ایران‌خودرو چه مساله‌ای را در پیش گرفته‌اند؟

نخستین کاری که ایشان در ایران‌خودرو شروع کرده، بحث شناخت وضعیت موجود و تدوین برنامه‌های برون‎رفت از این وضعیت است. ایشان به‎درستی این کار را آغاز کرده است و به کمک افرادی که در این کار خبره هستند، برنامه‌ریزی مناسبی در این خصوص انجام خواهد شد.

 آیا انتخاب ایشان مسائل بین خودروساز و وزارت صمت و دیگر نهادها را از بین خواهد برد؟

مساله‌ای در این میان وجود ندارد، بلکه بحث بر سر تعاملات تازه‎ای است که در این خصوص به‎وجود می‌آید. درست است که خودروساز به‎تنهایی نیز می‌تواند کارش را پیش ببرد و انجام دهد اما تولید خودرو، یک زنجیره است و این زنجیره را به‎هم ربط دادن بسیار مهم است. به‎خصوص ارتباطی که بین خودروساز و قطعه‎ساز است و تعاملاتی که بین این دو بخش می‌تواند اجرا شود.

این تعامل هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی بسیار می‌تواند ثمربخش باشد. بحث‌های نقدینگی هم در این بخش مطرح است. همچنین بحث قیمت‌گذاری‌ها بسیار مهم است. موضوع معوقات خودروسازی‌ها و بحث تعامل و حق دادن به مشتریان نیز بسیار اهمیت دارد. چراکه وجود خودروساز و بنگاه اقتصادی به وجود مشتریان وابسته است و باید احترام زیادی برای آن‌ها قائل شد.

این خصوصیات را در مدیریت جدید می‌بینیم و حس می‌کنیم بعد از مدت کوتاهی که مطالعات و برنامه‌ریزی ایشان کامل شود، یک جهش را در خودروسازی‌ها خواهیم دید. با توجه به تجربه ۳۰ساله ما در صنعت خودرو، راهی که ایشان در حال طی‎کردن آن است این حس را به ما منتقل می‌کند که اتفاق لازم برای خودروسازی کشور خواهد افتاد.

امیدواریم با کمک نهادهای بیرونی که می‌توانند این صنعت را کمک کنند، اتفاقات خوبی رخ بدهد. چرا که تا الان تنها حمله و هجمه دیده‌ایم. به‎هرحال همه در حال نقد هستند که بسیار هم خوب است اما اگر این نقد بیش‌از حد شود، می‌تواند نتیجه عکس بدهد. ان‎شاءالله با کمک این نهادها بتوان برنامه‌هایی که ایشان در ذهن دارد را بهبود داد و به نتیجه رساندن آن را سرعت بخشید.

 آقای مقیمی از سال گذشته که معاونت صنایع وزارت صمت شد، برنامه و تاکید ویژه‌ای بر داخلی‌سازی و تولید قطعه در داخل کشور داشت و در این بخش بحث میزهای تعمیق داخلی‌سازی را شروع کرد. با توجه به این پیشینه و تاکید قبلی آقای مقیمی بر داخلی‌سازی، باید منتظر چه تغییراتی در ایران‎خودرو باشیم؟

یک حسن دیگری که آقای مقیمی دارد، همین موردی است که شما اشاره کردید. از آن‎جا که ایشان از بدنه وزارت صنعت آمده است، سیاست‌گذاری دولت و تاکید وزارت صمت بر داخلی‌سازی که ماموریت ایشان در وزارت صمت بود را با خود به ایران‌خودرو آورده است.

طی روزهای اخیر آقای مقیمی، ستاد تعمیق ساخت داخل به‎خصوص برای قطعات «های‌تک» را تشکیل داده‌اند. برای این‎کار، هم دانشگاهیان را دعوت به همکاری کرده‌اند و هم متخصصان ساخت قطعه‌ را دعوت به کار کرده‌اند.

این ستادی است که می‌خواهد مدیریت و برنامه‌ریزی کند. بنابراین برنامه‌هایی را که آقای مقیمی در معاونت وزارت صنایع داشت، حالا دیگر خود ایشان به‌عنوان مجری پیگیری می‌کند. از این رو، فکر می‌کنم این بخش به‎خوبی پیش برود. به‎خصوص برای تولید قطعات «های‌تک» که ایشان برنامه‌های خوبی دارند. از این منظر هم شما به‎درستی اشاره کردید. این انتخاب، انتخاب درستی بوده است.

امیدواریم درصد ساخت‌داخل را بالا ببریم. این وابستگی هرچقدر کمتر باشد، هم ارزش افزوده محصولات بالا می‌رود و هم بحث اشتغال و قیمت تمام‎شده بهبود پیدا می‌کند. چراکه یک‎سری اشتغال‌ها در قطعه‌سازی‌ها وجود دارد و این مساله را نیز ایشان دنبال می‌کنند.

فرزین افشار
فرزین افشار
مدیر سایت سوران‌پارت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *