سایپا بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان از اموال مازادش را به مزایده گذاشت

بدهی‎های خودروسازان به ۸۰هزار میلیارد تومان رسیده است
1 سپتامبر 2019
گِل‌ مالی خودرو ممنوع است
2 سپتامبر 2019

 به گزارش «اخبار خودرو»، در اولین روز از دادوستدهای خودرویی در هفته جاری، نمادهای بزرگ و تاثیرگذار این صنعت بورسی نزولی شدند، به‎طوری‎که شرکت‌های ایران‎خودرو، پارس‎خودرو، قطعات اتومبیل ایران، زامیاد ، سایپاآذین، صنایع ریخته‎گری ایران منفی خوردند اما در مقابل سایپا، سرمایه‎گذاری رنا، مهرکام پارس، آهنگری تراکتورسازی ایران، الکتریک‎خودرو شرق، لنت ترمز ایران، فنرسازی زر و موتورسازان تراکتورسازی ایران مثبت شدند.

همچنین دیروز در گروه خودرویی طی ۴۷هزار و ۹۵۰ نوبت معاملاتی، ۵۷۲میلیون و ۲۱هزار سهم به ارزش ۱۴۶میلیارد و ۷۵۵میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات دیروز بالغ بر ۳۱هزارو۴۸۱ میلیارد تومان شد. شاخص صنعت خودرو نیز دیروز با افزایش جزئی ۷۸ واحدی در تراز ۳۵هزارو ۵۲۳ واحدی قرار گرفت.

پنج ملک و دو سهام عمده برای فروش

سایپا روز گذشته مزایده بیش از ۱۲۰۰میلیارد تومان از اموال خود را اعلام کرد. بر این اساس، این خودروساز پنج ملک خود شامل سه‌ملک در تهران، زمین ایزدشهر و ملک قائم‎شهر را در مجموع با قیمت پایه ۱۱۹۷میلیارد تومان برای واگذاری به مزایده گذاشته است. 

۶۰‌درصد سهام شرکت فولادکار سیستم اسفراین به قیمت پایه بیش‌از ۳۴٫۲میلیارد تومان و صد درصد سهام شرکت خدماتی‎مسافرتی هوایی ایران به قیمت پایه ۱۴٫۹میلیارد تومان نیز از سوی سایپا به فروش خواهد رسید.

اجرای یک‎باره قوانین جدید بازار پایه؛ خواسته سهامداران

با‌توجه به اجرایی‎شدن قوانین بازار پایه فرابورس، دو نماد ایران‎خودرو‌دیزل و سایپادیزل به‎مانند معاملات هفته گذشته به ترتیب ۹ و ۱۰درصد منفی خوردند. با توجه به این روند، سهام‌داران بازار پایه خواستار اجرای یک‎باره این قوانین شدند و در واکنش به این موضوع امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس اعلام کرد: «از امروز تا پایان معاملات روز چهارشنبه نمادهای بازار پایه بسته می‎شوند تا به تابلوهای جدید انتقال یابند. 

از روز دوشنبه ۲ شهریورماه نیز طبق مقررات جدید، دامنه نوسان در بازار پایه از ۱۰ به ۳درصد کاهش پیدا خواهد کرد.» همچنین روز گذشته شاخص کل بورس تهران ۵۴۳ واحد رشد کرد و به رقم ۲۸۴هزار و ۱۳۸ واحد رسید. ازسوی‌دیگر، ارزش معاملات تالار حافظ به رقم ۲۰۲۰میلیارد‌تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۴.۸میلیارد سهم و اوراق مالی است.

فرزین افشار
فرزین افشار
مدیر سایت سوران‌پارت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *