سایپا بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان از اموال مازادش را به مزایده گذاشت
۱۰ شهریور ۱۳۹۸
منابع ارزی کشور باید صرف توسعه تایرسازان ایرانی شود نه چینی‌ها!
۱۱ شهریور ۱۳۹۸

 به گزارش «اخبار خودرو»، شهرهای ایران به‌رسم هر سال، سیاه‌پوش است و دسته‌ها و گروه‌های مختلف پیش از شروع ماه محرم، خود را برای مراسم عزاداری آماده کرده‌اند. گذشته از برپایی هیات‌ها، دسته‌های عزاداری و برگزاری تعزیه که ریشه کهن در ایران دارد و هر شهر طبق آیین و رسوم خود آن را برگزار می‌کند اما در‌چند سال گذشته شاهد شیوه تازه‌ای از عزاداری در شهرها هستیم و آن طراحی روی خودروهاست. چنان که در دهه اول محرم، گروه‌هایی در خیابان‌ها این مسئولیت را برعهده گرفته‌اند؛ از طراحی و نقاشی روی خودروها گرفته تا نوشته‌هایی متناسب با این ایام و گِل‌مالی کردن آن‌ها. بعضی از این افراد این کار را نذر خود می‌دانند و رایگان آن را انجام می‌دهند.

گِل‌مالی با عشق عزاداری

امیر، در شرق تهران ساکن است و با دو تن از دوستانش پمپ رنگ به دست، آماده است تا خودروهایی را که در صف ایستاده‌اند، گِل‌مالی کند. همه مدل خودرو در صف دیده می‌شود از پیکان و پراید تا ماکسیما و هیوندای. برخی از آن‌ها طرحی خاص را می‌خواهند. امیر دست‌هایش را در تشت گِلی که کنار پایش است، فرو می‌کند و دست‌ها را بر بدنه و شیشه‌ها می‌زند. طرح دست و گِل جا خوش می‌کند و در آفتاب شهریور زود خشک می‌شود. راننده چند قطره خون هم سفارش می‌دهد و این بار یکی از دوستان امیر با قلم‌مو، قطره‌های درشت قرمز را می‌کشد و می‌رود. اینجا کسی برای طرح پول نمی‌دهد. 

نذر امیر و دوستانش است

امیر می‌گوید: «این کار چندان پیچیده نیست اما ساده هم نیست، اول باید خاک رس را الک کرد تا نرم و بدون‌‌سنگ‌ریزه باشد و بعد آن را با آب مخلوط کرد تا یک‌دست شود و در آخر هم آن را داخل پمپ‌ها ریخت.» برخی مشتریان، یک خودرو کامل گِلی می‌خواهند. برای همین تنها بخش کوچکی از شیشه جلو را روزنامه می‌زنند تا راننده دید داشته باشد و باقی را زیر گِل می‌برند.

خودروی گِلی، ممنوع است

صحنه‌هایی این چنینی این‌روزها در تهران و سایر شهرها، بخشی از تغییرات ماه جدید و آماده شدن شهروندان برای عزاداری محرم است که البته بیشتر هم در دهه اول دیده می‌شود.

 با رونق گرفتن گِل‌مال کردن خودرو و طراحی روی آنها، پلیس هرسال اطلاعیه می‌دهد و مواضع خود را اعلام می‌کند. گذشته از آن که با طراحی‌ها و نوشته‌های خارج از عرف برخورد می‌شود، گِل‌مال کردن و طراحی‌های شیشه نیز در تیررس پلیس بوده و آن را ممنوع کرده است.

حسن بشیری، ‌معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان اعلام کرده است: «گِل‌مالی شیشه خودرو که بیشتر در ایام محرم شاهد آن هستیم، باتوجه به ایجاد محدودیت دید و احتمال بروز سانحه رانندگی ممنوع است.»

خودروهایی که امیر و دوستانش دست‌به‌کار گِل‌مالی آنها می‌شوند نیز جزو ممنوعه‌های پلیس است زیرا جز بخش کوچکی از شیشه جلو، باقی سطوح زیر رنگ و گِل می‌روند.

امیر می‌گوید: «هر کس سلیقه خاص خود را دارد، به خصوص آن‌که همه خود را راننده‌های حرفه‌ای می‌دانند و فکر می‌کنند فقط دید جلو مهم است. حتی به توضیح و توجیه‌های ما نیز توجهی نمی‌کنند، درواقع خواسته خودشان مهم است.»

پسر جوان، زانتیای نقره‌ای‌اش را جلوی امیر پارک می‌کند و می‌گوید کامل گِل‌مالش کند و روی گل‌ها طرح خون بزند. از ممنوعیت پلیس خبر ندارد، اما می‌گوید: «من تا حالا تصادف نداشتم، این ماشین را هم شب‌ها بیرون می‌آورم. این شب‌ها حسابی شلوغ است و راهِ رفتن باز نیست، پس دید عقب چندان به کارم نمی‌آید، در عین حال آینه‌های بغل می‌توانند دید کامل بدهند، پس مشکلی برای رانندگی و تصادف ندارم.»

اما این توجیه‌ها برای پلیس کافی نیست. زیرا قرار است نگاهی یک دست به تمام خودروها داشته باشند و صدالبته که این خودروها در روز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین طبق گفته پلیس هر خودرویی که گِل‌مال می‌شود، به‌صورت بالفعل خطرناک است و جان خود و سایر شهروندان را تهدید می‌کند، بنابراین آن را متوقف می‌کنند. 

فرزین افشار
فرزین افشار
مدیر سایت سوران‌پارت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *